Wednesday, 18 May 2011

Tanzania yaanza kupigwa mnada kwa Magabacholi


Bangladeshi companies say they have leased thousands of hectares of farmland in Africa as part of their efforts to avoid future food shortages.

Two Bangladeshi companies have already signed deals to lease unused cultivable land in Uganda, Tanzania and Gambia.

Another agreement to lease around 30,000 hectares for 99 years will be signed with the Tanzanian government later this week.

Officials say African countries have huge amounts of unused cultivable land.

At the same time they say that Bangladesh has the manpower and expertise to produce staple crops all year round.
'Food security'

Under the plans, the Contract Farming System will enable Bangladeshi companies to get at least 60% of the produce.

In return Bangladesh will train African farmers in rain-fed rice cultivation, seed conservation and irrigation.

It is hoped that the new arrangement will increase food productivity and enable the country's expanding workforce to be deployed in Africa's farming sector.

"Basically this idea is mainly for proper management of our food security," said Wahidur Rahman, a senior Bangladeshi foreign ministry official.

"We are thinking of expanding our agriculture, but we do not have enough land to cultivate. Because of this we are thinking Africa may be the destination for our agriculture production."

Bangladesh is the world's fourth largest producer of rice and it harvested around 34 million tonnes last year.

Although the country produces enough to feed its population of 160 million people, it faces shortages at times because of natural disasters.

Officials say apart from rice there is also scope to cultivate other crops such as wheat and cotton in Africa.

Chanzo: BBC

7 comments:

Jaribu said...

These blighters would sell their entire worldly possessions, long as the buyer is non-Tanzanian. I didn't know Bangladesh is an economic powerhouse, with enough disposable income to invest in Tanzania. Probably what clinched the deal is that they are just as, if not more corrupt than our leaders.

Anonymous said...

Miaka 99?! Nimezimamazima!
Huyo waziri wa bangaladesh ameweka wazi kabisa kwamba lengo lao ni chakula finito mambo ya kutrain mtu ili aje alime labda after hiyo 99.
Na huo makataba usipoangaliwa vizuri watu hawakawii kuongeza tisa moja hapo nyuma!

Anonymous said...

oyaa babu mbona comments nyingine unazibania kiaina mshikaji? nilifikiria hii ni open forum.hii ni mara ya pili nina publish opinions lakini hazitobozi!sijui ni kama ziko very radicals or they do not meet your standards or expectations!mimi ni mkereketwa wa hii media tool yako unayoitumia kuelimisha jamii lakini kama kuna protocol basi tuelimishe mshikaji so we can do the right thing unless otherwise will not make any sense to sit down read and invest my time and energy in vain! we love what you are doing dude thats why we want to give you support!

NN Mhango said...

Anon 22:21 hapo juu umenionea. Mie huwa sina mpango wa kufungia watu mawazo. Comments kwenye uwanja huu hazipitii kwenye ukaguzi. Bali unaandika moja kwa moja na kuiona comment yako hapo hapo. Hivyo basi jaribu kuangalia mtandao wake au kosa unalofanya.
Hakikisha unasoma comment yako kabla ya kuoandoka. Hii ni Freethinking. Kama comment ikiwa imevuka mpaka nikitokea kuiondoa lazima nitoe taarifa kwa mhusika hapa hapa.
Ni rahisi. Andika comment yako halafu fungua upya wavuti uhakikishe ipo.
Anon 09:46 na Jaribu nawashukuruni kwa kunipa tafu mara kwa mara. Nawashukuru kwa kunitembelea mara kwa mara na kuacha nyayo zenu.

Jaribu said...

Hamna tabu, Mhango, maana kama mimi nimepata habari nyingi za Tanzania hapa kwako. Anonymous wa juu hapo, inabidi uwe makini ukisha preview comment yako uhakikishe unapost. Mara nyingi na mimi nilikuwa nafikiri kuwa Mhando labda anaondoa comment zangu, nikagundua ni mimi mwenyewe nilikuwa siangalia vizuri ninachofanya.

NN Mhango said...

Jaribu nakushukuru sana kwa angalizo lako. Sina haja ya kuua comment ya mtu. Huwa najali sana mchango wa mtu kutokana na kutumia muda na akili yake kusoma na kunitembelea.

Anonymous said...

Ndugu zangu nawashukuruni saana kwa ushauri wenu,inawezekana kabisa tatizo likawa upande wangu.Brother Mhango na wengine we are all the same thing!we want to educate ourselves and society so we could meet the potentials and credentials of what it takes to blend our ideas,values and beliefs in to a global community.I didnt mean to hurt your feelings or becoming critical of you!I just want to voice our opinions to better our own selves, thank you brother and God bless you!for your good job.