Thursday, 5 December 2013

Breaking News! Tata Mandela is no more


Breaking news we've received is that Nelson Mandela, 95,former South African President is dead. We wholeheartedly pour our heart to the family, nation and the world which he paid dearly to sustain and support. For over a year,Mandela had been in and out the hospital treating lung infection that at last claimed his life.As Stanley Kunitz put it, "Old myths, old gods, old heroes have never died. They are only sleeping at the bottom of our mind waiting for our call.We have need for them. They represent the wisdom of our race." For more info, please CLICK HERE.
REST IN PEACE TATA DIBA WA MADIBA MANDELA.
AMANDLA AMANDLA AMANDLA AMANDLA!
Hamba kahle Madiba.


3 comments:

Yasinta Ngonyani said...

Pumzika kwa amani maana kazi kubwa umeifanya kwa kweli..tulikupenda ila Mungu amekupenda zaidi. Amina

NN Mhango said...

Wow! Kweli misiba hukutanisha watu. Da Yacinta umepotea sana. Vipi snow huko Uropa? Sisi huku ni balaa inakwenda hadi -40 .
Karibu tena ugani na wasalimie watoto na bwana shemeji.

Anonymous said...

La muhimu ni kujifunza hatua na juhudi alizofanya katika kuleta amani, maridhiano na umoja. Na siyo kusikitika, kuhuzunika halafu baade kuharibu legacy aliyoacha.Mungu bariki Madiba