Friday, 24 December 2010

Hapa wa kulaumiwa nani? Tusipendelee




An Iraqi man killed his 19-year-old daughter after he discovered al-Qaida had recruited her as a suicide bomber in an area north of Baghdad, a police spokesman said on Friday.

Al-Qaida has been recruiting women for suicide attacks because they can pass police checkpoints easier than men by concealing explosives under an abaya, a loose, black cloak that conservative Muslim women wear. Suicide bombers have been al-Qaida's most lethal weapon in Iraq, killing hundreds of civilians and members of Iraq's security forces.

The killing of the young woman was discovered when security forces, searching for her on suspicion she had ties to al-Qaida, raided her father's home Thursday outside the former Sunni-insurgent stronghold of Baqouba, 35 miles (60 kilometres) northeast of Baghdad, said Maj. Ghalib al-Karkhi, a police spokesman in Diyala province.

The father, Najim al-Anbaky, was detained in the raid. During questioning he told police he had killed his daughter, Shahlaa, a month earlier because he found out she intended to blow herself up in a suicide attack for al-Qaida, al-Karkhi told The Associated Press.

Al-Anbaky showed police what he said was the woman's grave, al-Karkhi said. The father remains in custody and is under investgiation, but no charges have been made yet.

A police official at the interior ministry in Baghdad confirmed the killing. He spoke to the AP on condition of anonymity because he was not authorized to speak to the media.

A female suicide bomber was behind one of the deadliest attack this year in Iraq, after she blew herself up among Shiite pilgrims Baghdad in February, killing 54 people.

In a separate incident Friday, a Shiite militia leader, his wife and three children were killed in a bomb attack on their home south of Baghdad.

The early morning blast levelled the militia leader's home in Haswa, some 30 miles (50 kilometres) south of the capital, Babil province police spokesman Maj. Muthana Khalid said. Four people were also wounded in the blast.

A local policeman, Abdul-Salam al-Maamouri, identified the dead man as a commander in the Mahdi Army, the militia loyal to radical cleric Muqtada al-Sadr. The militia terrorized Sunni neighbourhoods during the height of Iraq's sectarian fighting in 2006 and 2007, and its fighters have been targets of retribution.

6 comments:

Anonymous said...

Kwangu wote magaidi na sheria ichukue mkondo wake.

nderi said...

Mkuu hapa naona picha na habari haziedi sawa habari ni nyengine na picha inasema mengine au mie sukufahamu kimombo? mkuu wa kaya

NN Mhango said...

Asante mkuu Nderi,
Soma tena utaona mantiki. Mantiki ni kwamba mama aliyeuawa na baba yake alikuwa amejiunga na al-Qaeda wimbi ambalo linazidi kukua kutokana na wanawake kuvuka vikwazo kirahisi hasa wanapokuwa wamevalia ninja zao.
Kila la heri na X-mas njema

Ebou's said...

Habari ya mida hii na kheri ya sikuku ya krimas kamanda
*NN MHANGO* Ni mimi hapa Ebou Shary Napandisha mlingoti huu kutoka State Ya Washington DC. Na nawatakia Sikuku Njeema.

Napenda kuomba kitu kimoja kwako Kamanda. Tafadhali kama itawezekana. Kuizindua Blog yangu na kuipandisha kileleni in your Bloglist Watu wakaitambua Hili libeneke. Jina la Blog ni http://swahilivilla.blogspot.com

Bloh hii imeanzishwa mjini Washington Dc na inaendeleza kazi zake katika mji wa Maryland. Inatumia lugha ya kiswahili na kingereza ili kuhabarisha kuhusu maswala mbalimbali ya kijamii hasa katika ukanda wa Marekani mashariki na Afrika mashariki. Itakuwa inakuletea habari mbalimbali za kijamii, siasa, burudani,michezo nk. Nakaribisha maoni yenu. Wasiliana nasi kwa. Email:kijiko12@hotmail.com

Habari ndio hiyo kamanda, na unisomapo tafadhali usikose kuweka neno kwani kwani ndio chanzo chakuelewa hali halisi inayokubalika katika jamii yetu hii tuipendayo kwaujumla. shkran !

Ebou's said...
This comment has been removed by the author.
Jaribu said...

Na msupport mdau wa kwanza, huwezi kuchukua sheria mkononi. Huyo baba ana uhakika gani kuwa ata-commit suicide bombing? Ndio maana kila nchi ina polisi. Tunaweza kuwa cynical tukasema labda alikuwa amembaka na akataka kumnyamazisha.